Kaloula pulchra - Termitówka indyjska
Kaloula pulchra
Termitówka indyjska
Pseudepidalea (bufo) viridis - ropucha zielona
Pseudepidalea (bufo) viridis
ropucha zielona
Ambystoma tigrinum - Ambystoma tygrysia
Ambystoma tigrinum
Ambystoma tygrysia
Dendrobates tinctorius - drzewołaz malarski
Dendrobates tinctorius
drzewołaz malarski
Triturus cristatus - traszka grzebieniasta
Triturus cristatus
traszka grzebieniasta

Cynops orientalis - traszka chińska

Odkrywca: David Rok: 1871 Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska:

Cynops orientalis

Synonimy / nazwy nieaktualne:

Triton orientalis
Nazwa polska: Traszka chińska
Nazwa niemiecka: Kleiner Feuerbauchmolch, Chinensischer Zwergmolch
Nazwa angielska: Chinese fire belly newt lub Oriental/Dwarf fire-bellied newt
Nazwa czeska: Čolek vychodny

Rodzaj płaza:

Płazy ogoniaste

Długość życia :

Około 15 lat.

Wygląd:

Należy do mniejszych traszek. Osiąga długość od 6 do 10 cm.

Samce są szczuplejsze i osiągają mniejszą długość. Mogą też mieć krótszy ogon, a okolice ich kloaki są zgrubiałe (szczególnie w porze godowej) za sprawą obecnych tam gruczołów wydzielających feromony - czyli substancje zapachowe mające w porze godowej zwabiać samice.

Jest płazem o smukłej i drobnej budowie ciała. Głowa jest spłaszczona lekko w płaszczyźnie poziomej, zakończona niewielkim otworem gębowym. Oczy są umiejscowione po jej bokach. Tułów ma obły kształt i podobnie jak głowa delikatnie spłaszczony grzbietobrzusznie. Na końcu ciała znajduje się ogon osiągający długość mniej więcej ta samą co ciało. Kończyny są szeroko rozstawione i opatrzone drobnymi szczupłymi palcami. Na przednich łapach są to cztery na tylnych pięć palców. Skóra jest dość gładka, wydziela spore ilości śluzu i zawiera gruczoły produkujące substancje toksyczne dla obrony przed wrogami. Ubarwienie grzbietu jest przeważnie ciemnobrązowe do czarnego, brzuch pokrywa ostrzegawczy pomarańczowy kolor upstrzony ciemnymi plamami, który jak w przypadku kumaków działa na potencjalnych wrogów odstraszająco.

Dostępność:

Często dostępny

Występowanie:

Południowo-wschodnie Chiny

Biotop:

Naturalnym dla niej siedliskiem są stojące, spokojne zbiorniki wodne o dosyć niskich temperaturach. Dno ich, przeważnie pokryte mułem, porastają gęsto wodne rośliny, które są naturalnym dostawcą odpowiednich ilości tlenu, oraz służą zwierzętom jako miejsce ukrycia i rozrodu. Sporadycznie można napotkać osobniki tego gatunku w wodach bardzo wolno płynących. Pod osłoną nocy czasem wychodzą na ląd.  Młode osobniki jednak często spędzają pierwszy sezon na lądzie, nim wrócą do wody.

Kategoria zagrożenia:

LC - najmniejszej troski

Żywienie:

Dorosłe pobierają pokarm zarówno z wody jak i lądu. Polują na drobne owady, larwy owadów, małe skorupiaki i skąposzczety. Bez problemu przyzwyczajają się do karmienia pokarmami mrożonymi.

Typ pomieszczenia:

akwaterrarium 2:1

Wielkość pomieszczenia:

60x30x30 cm

Temperatura °C:

15-25 podczas zimowania 8-10

Wilgotność powietrza %:

np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.

Terrarium:

Główną część jego powierzchni będzie stanowiła woda, ale należy też pomyśleć o zapewnieniu zwierzętom możliwości odpoczynku na lądzie. Jako podłoże stosuje się przeważnie piasek lub drobny żwirek. Należy dobrać miejsce ustawienia zbiornika by był on jak najmniej narażony na zbędne nagrzewnie.
W celu utrzymania czystości w części wodnej powinien znaleźć się filtr, niezbyt mocny, aby nie powodował nadmiernego ruchu. Wodę podmieniamy w ilości około 20% co dwa tygodnie.
Do wystroju akwaterrarium posłużyć mogą większe gładkie kamienie, kawałki drewna lub kory oraz rośliny wodne, które sadzimy gęsto. Jako część lądową możemy potraktować te fragmenty wystroju, które wystają ponad powierzchnię wody lub urządzić ją dzieląc zbiornik na dwie części. W drugim przypadku można w części lądowej zastosować jako podłoże mech lub włókno kokosowe oraz utworzyć parę kryjówek, aby zapewnić zwierzętom poczucie bezpieczeństwa.
Terrarium dla traszek chińskich należy oświetlać w trybie 12 godzinnym (w ciągu zimy nieco krócej).

Rozmnażanie:

Może zostać zastymulowane zimowaniem, lub dużą podmianą wody na zimniejszą.Często jednak następuje bez żadnej ingerencji terrarysty. Samica składa jaja na liściach roślin i je w nie zawija. Traszki te zjadają jaja, jednakże nie atakują już larw.

Uwagi:

Traszka chińska jest zwierzątkiem mało wymagającym a opieka nad nią nie nastręcza specjalnych trudności. Z tego też względu jest gatunkiem polecanym początkującym hodowcom.
Odnośnik do opisu: Cynops orientalis - traszka chińska

Opracowanie:

Opracowała Anita Noczyńska.

Literatura:
  1. "Encyklopedia zwierząt Gady i płazy" praca zbiorowa
  2. akvarij.net
  3. callisto. ru
  4. caudata.org
  5. amphibien-net.de
Data modyfikacji: 2015-10-21 16:54 Papja Papja